KULTURA      SPORT      VEŘEJNÁ SPRÁVA      VOLNÝ ČAS     

Aktualizace
21.06.2017
23:20:42

Právě nás čte: 44 čtenářů

 


Hlavní stránka
Zdravotnictví
Kultura
Školství
Veřejná správa, politika
Církve
Podnikání
INZERCE
Doprava
Internet a počítače
Fotografujeme
Sport


Turistika

Zábava
Příroda
Historie
Volný čas
Stíny
Domácnost


Informace z tišnovska
Mapa tišnovska
Tišnov město
www kamera Tišnov nádraží
www kamera Tišnov náměstí
Meteostanice Tišnov

Veřejná správa
Obce tišnovska - www, mail
Kraj Jihomoravský
Kraj Vysočina
Důležité regionální telefony

Turistické zajímavosti
Moravský kras
Hrad Pernštejn
Hrad Veveří
Zámek Rájec
Zámek Lysice
Zámek Rosice
Žďárské vrchy
Českomoravská vysočina
Brněnská přehrada
Klášter Porta Coeli
Rozhled na Tišnov
Cestovní kancelář BANANATRAVEL
Stavy a průtoky jihomoravských řek

Informace z ČR
TV dnes
počasí
jízdní řády
telefonní seznam
práce
peníze
na mapě
doprava v kraji
v českém internetu

Sport
SK HC Tišnov
Atletický klub Tišnov
SK basketball Tišnov
Volejbalový klub Tišnov
AFK Tišnov
Sokolská župa pernštejnská
Šachový klub Sokol Tišnov

Kultura na tišnovsku
Program kina Svratka
Muzeum Předklášteří
Galerie Ad Astra Kuřim
Kulturní přehled na www.tisnov.cz
Společenské centrum Kuřim
knižní nakladatelství Sursum
Divadlo PRKNO Veverská Bitýška
Kruh přátel hudby Tišnov
Jamborova galerie Tišnov
Galerie Z ruky Křížovice
Libušina galerie Malhostovice

Pro děti a mládež
škola
Dům dětí a mládeže Tišnov
Gymnázium Tišnov
Mateřské centrum Studánka


 

 

Plány, které škodí - D43 v Hitlerově trase a jižní obchvat Kuřimi    

23.09.2016   vox   Doprava   Hodnocení článku: 2,4   Počet zhlédnutí ( 3343 )


Jako občan Kuřimi a zástupce cca 300 občanů bych rád reagoval na současnou situaci a na předešlé články ve VOXu, abych obeznámil čtenáře s tím, že dálnice D43 (Hitlerova trasa) s jižním obchvatem Kuřimi není ve skutečnosti nejlepším řešením, jak to prezentuje starosta Kuřimi, pan Sukalovský. Naopak musím dát za pravdu vtipně napsaným článkům pana Jobánka.

Nelze navrhovat řešení, které poškodí stovky občanů. Pro občany Kuřimi není snadné se orientovat, neboť varianty obchvatu nejsou rovnovážně diskutovány. Náš spolek navrhl uspořádat veřejnou diskuzi, kde by se před občany položily obě varianty, severní a jižní obchvat. Přizvaní představitelé kuřimské radnice se však zatím odmítají aktivně účastnit této veřejné diskuze.
Jižní obchvat Kuřimi by sice odvedl část dopravy z jedné části Kuřimi, ale převede ji, a to ještě ve větší míře, těsně vedle nové obytné zástavby pro čisté bydlení. Na přiloženém obrázku je červenou barvou označena zástavba (skutečná či plánovaná) a černými šrafami je označen koridor dle územního plánu pro 4 pruhovou komunikaci na visuté 200 metrové estakádě, mířící do tunelu v Kuřimské hoře. Z pohledu finančního nikdo neřeší, kdo by hradil provoz tunelu, což by vyšlo na 10 milionů ročně! Také obří mimoúrovňová křižovatka je překvapivě blízko obytné zástavby.


Na obrázku je červenou barvou označena zástavba (skutečná či plánovaná) a černými šrafami je označen koridor dle územního plánu pro 4 pruhovou komunikaci na visuté 200 metrové estakádě, mířící do tunelu v Kuřimské hoře

Stovky občanů Kuřimi vyjádřily negativní názor podáním námitek k návrhu krajského územního plánu (tzv. zurce) a poukazují i na to, že koridor pro jižní obchvat není realizovatelný. Od pana starosty města bych očekával, že bude bojovat za plnohodnotný a realizovatelný obchvat, coby nejrychlejší řešení kritické dopravní situace. Volání po něčem nerealizovatelném pouze poškozuje většinu občanů Kuřimi, neboť místo rychlého odvedení tranzitní dopravy z Kuřimi se problém bude zbytečně dál táhnout a je nešťastné, když starosta rozpoltí vlastní město.
Bohužel k dalšímu odkladu možnosti odvést tranzitní dopravu z Kuřimi o další 3–4 roky došlo i na hlasování zastupitelstva kraje letos v lednu, kdy starosta Kuřimi neprotestoval, když kraj navrhl, že se bude rozhodovat jen o variantách silnice u Mikulova a tím se rozhodnutí o variantách v prostoru Kuřimi odložilo o celé roky. To bylo zcela nešťastné a určitě to Kuřimi nepomohlo.
Bohužel stav je takový, že pan starosta se rozhodl podporovat desítky let neprůchodnou trasu dálnice D43 a přesvědčuje obce v okolí na základě neúplných a neaktuálních informací o již zastavěných plochách pro čisté bydlení. Podporu si získává však pouze u těch obcí, které by dálnicí D43 nebyly dotčeny a zcela ignoruje oprávněné námitky těch obcí, které by byly poškozeny. Studie, jež jsou kuřimskou radnicí používány k argumentaci trasování D43 v Hitlerově trase + Jižní obchvat jasně prezentují, že toto řešení by mělo nemalý negativní vliv na jižní část Kuřimi. Nemyslím si tedy, že je férové od kuřimské radnice házet přes palubu několik stovek a možná i přes tisíc domácností v této části Kuřimi, na něž by mělo tzv. „nejlepší“ dopravní řešení, negativní dopad.
Jižní obchvat Kuřimi je spojen s D43 v Hitlerově trase pupeční šňůrou. Bez realizace D43 padá i realizace jižního obchvatu. A Brno a ostatní obce na trase Hitlerovy dálnice mají zásadní argumenty a doposud vše vyhrály. D43 přes Brno byla zrušena soudem v roce 2010, v Drásově a Malhostovicích v roce 2011, v Jinačovicích v plánu D43 není vůbec a ve Všechovicích a Skaličce mají jen stejné čárkované čáry, jako máme my v novém územním plánu Kuřimi. Krajský územní plán s R43 zrušil rozsudkem Nejvyšší správní soud v roce 2012 a nyní kraj maluje jen čárkované čáry pro dvě varianty D43, od dálnice D1 až po Lysice.
Je nepochybné, že tzv. Optimalizovaná varianta D43 a severní obchvat Kuřimi a současně kvalitní obchvat Lipůvky jsou nejen smysluplným, ale i realizovatelným řešením. O této variantě však kuřimská radnice nechce slyšet. Podle mého názoru by měli naši politici hledat takové řešení obchvatu, které bude vyhovovat nám občanům, po všech stránkách a v maximální možné míře. Proto bych rád apeloval na představitele naší kuřimské radnice, aby si v rámci nyní připravované aktualizace variant obchvatů Kuřimi snažili zachovat vyvážený přístup ke všem variantám.
V blízké době budeme mít všichni možnost si své krajské zastupitele vybírat ve volbách, proto tedy vybírejme podle skutečných činů.

Spokojené Díly, z.s., Ing. Květoslav Pazourek

Mail Poslat článek
Opinion Přidat názor
Print Tisk článku
Rate Ohodnotit článek
1 2 3 4
Počet hlasů: 1539 , aktualní průměr: 2,4

Počet názorů: 0 Přidat názor
Reakce čtenářů

Související články

 


Gold Banana


AKTUALITY

Inzerce VOX č.13
Požární cvičení v nemocnici Tišnov
Rekonstrukce dětského hřiště v obci Kaly-Zahrada
Konec VOXu
Týdeník TTV - 15.6.2017
Oslavte narozeniny v kuřimském Wellness
Tišnov v divizi - Kanonáda Tišnova uzavřela krajský přebor
Skvělá Ha-kapela znovu na Pernštejně
Inzerce VOX č.12
V Maršově stále aktivní

  

Nejčtenější za posledních 14 dní

Pěstujeme méně známé ovoce CIDO (269)
ˆ kontakty na vydavatele VOXU (262)
70. výročí osvobození a konec 2. světové války - Osvobozování Tišnovska dle materiálů Karla Krejčího (250)
Šachový klub Sokol Tišnov - ohlédnutí za sezónou 2001/02 (239)
WWW stránky a mailové adresy obcí regionu (226)
* * * Důležité telefony v regionu * * * (223)
Konec VOXu (219)
V Maršově stále aktivní (210)
Tišnov v divizi - Kanonáda Tišnova uzavřela krajský přebor (210)Prohledat:

Rozšířené vyhledávání

ARCHIV NOVINOVÝCH VYDÁNÍ VOXU


E-mail
Heslo
Co zasílat ?
 
Počet odběratelů: 12
Úprava odběrů