KULTURA      SPORT      VEŘEJNÁ SPRÁVA      VOLNÝ ČAS     

Aktualizace
21.06.2017
23:20:42

Právě nás čte: 209 čtenářů

 


Hlavní stránka
Zdravotnictví
Kultura
Školství
Veřejná správa, politika
Církve
Podnikání
INZERCE
Doprava
Internet a počítače
Fotografujeme
Sport


Turistika

Zábava
Příroda
Historie
Volný čas
Stíny
Domácnost


Informace z tišnovska
Mapa tišnovska
Tišnov město
www kamera Tišnov nádraží
www kamera Tišnov náměstí
Meteostanice Tišnov

Veřejná správa
Obce tišnovska - www, mail
Kraj Jihomoravský
Kraj Vysočina
Důležité regionální telefony

Turistické zajímavosti
Moravský kras
Hrad Pernštejn
Hrad Veveří
Zámek Rájec
Zámek Lysice
Zámek Rosice
Žďárské vrchy
Českomoravská vysočina
Brněnská přehrada
Klášter Porta Coeli
Rozhled na Tišnov
Cestovní kancelář BANANATRAVEL
Stavy a průtoky jihomoravských řek

Informace z ČR
TV dnes
počasí
jízdní řády
telefonní seznam
práce
peníze
na mapě
doprava v kraji
v českém internetu

Sport
SK HC Tišnov
Atletický klub Tišnov
SK basketball Tišnov
Volejbalový klub Tišnov
AFK Tišnov
Sokolská župa pernštejnská
Šachový klub Sokol Tišnov

Kultura na tišnovsku
Program kina Svratka
Muzeum Předklášteří
Galerie Ad Astra Kuřim
Kulturní přehled na www.tisnov.cz
Společenské centrum Kuřim
knižní nakladatelství Sursum
Divadlo PRKNO Veverská Bitýška
Kruh přátel hudby Tišnov
Jamborova galerie Tišnov
Galerie Z ruky Křížovice
Libušina galerie Malhostovice

Pro děti a mládež
škola
Dům dětí a mládeže Tišnov
Gymnázium Tišnov
Mateřské centrum Studánka


 

 

R43 a spojení s Tišnovem – špatné i dobré zprávy    

23.09.2016   vox   Doprava   Hodnocení článku: 2,4   Počet zhlédnutí ( 3177 )


Hejtman Hašek chce ještě překvapit a pár dní před skončením své druhé anabáze na kraji chce nechat své podporovatele schválit krajský územní plán na příštích 30 let. Ano, je to onen skoro tajný projekt ZURka, kde se původně mělo rozhodnout milion věcí, ale nějak se to vypařilo. Mělo zde být rozhodnuto, mezi jiným, o dálnici D43 a obchvatu Kuřimi.

Pokud ČSSD s komunisty (povšimněte si, že teď mají dohromady na kraji většinu!) za pět minut ZURKU odmávnou, pak místo skutečného plánu dostaneme jen dudlík, promiňte, skoro prázdný papír. Novináři už si povšimli, že v navržené ZURCE, kterou Hašek nechal zpracovat radnímu Tesaříkovi za lidovce, je místo Brna „červený flek“ – většina záměrů pro Brno zde chybí.
Není jasné, proč Hašek takovýto úkol dal opět lidovcům, když pod jejich vedením už jednou ZURKA skončila v koši. Jak se občané, s pamětí osvěženou blížícími se volbami, jistě rozpomenou, v roce 2011 podobnou ZURKU předložil lidovecký radní Macek, který do médií stále opakoval, že to má důkladně promyšlené a kvalita je vynikající, ale pak se ozvalo 15 obcí a Nejvyšší správní soud to za pouhé dva dny celé zrušil.
Na rozdíl od lidoveckého radního Macka, který měl aspoň odvahu nechat schválit trasu dálnice 43, radní Tesařík se zřejmě rozhodl, že si pálit prsty nebude, a tak se Brno a 50 obcí okolo dostalo „do karantény“ a centrální a nejsložitější část kraje se najednou ocitla v „červeném fleku“, s tím, že místo dálnice D43 od jihu po Kuřim a obchvatu Kuřimi se v ZURCE zjevila směs čárkovaných čar, tzv. nezávazných variant. A takto vznikla ona slovutná „mezikontinentální dálnice, spojující dvě nejvýznamnější centra kraje, a to Jevíčko a benzinovou pumpu u Čebína“. Ani jeden konec totiž není napojen na páteřní komunikace.
Pak jim do procesu hodilo vidle ještě Ministerstvo životního prostředí a upozornilo lidovce Tesaříka, že nemůže dálnice salámovat na kousky. Na to jeho tým reagoval tím, že ze salámu ukrojil další kus a navrženou dálnici D43 zrušil nejen od dálnice D1 po Kuřim, ale rovnou až po Lysice.
Tím nám z transkontinentální dálnice vypadla i ta naše benzinka a kdo bude chtít vidět dálnici, bude se muset vydat daleko, daleko, půlnočním směrem do království u Boskovic. Vzdálenost Lysice – odbočka na Boskovice činí celé 4 (slovy čtyři) kilometry a lze dodat, že pokud by někdo chtěl na cancour dálnice najet, pak bude muset jet napřed kus na jih a pak teprve jet na sever. Zlé jazyky tvrdí, že se na tomto nepoužitelném úseku budou natáčet díly 201-299 oblíbeného seriálu KOBRA. Prý možná natočí i další díly, neb bude času dost …
Ve světle těchto světoborných úspěchů alespoň dvě dobré zprávy.
Jedna je, že tzv. „Optimalizovaná trasa D43“ je jednou ze dvou čárkovaných čar v ZURCE. Druhou je ta nerealizovatelná skoro 80 let stará „Hitlerovka“.
Na připojeném obrázku je okolí našich obcí podle poslední verze projektu Optimalizované trasy. Je tu skutečně smysluplný obchvat Lipůvky, který v Lipůvce ještě nikdo z vedení obce lidem zřejmě neukázal. Podobně je tomu pro Moravské Knínice, kde si starosta zřejmě doposud přeje Hitlerovku, burácející pár metrů od domů a ne skutečný obchvat obce.

Druhou dobrou zprávou je, že to, čím starosta Kuřimi Sukalovský strašil na svých spanilých jízdách po obcích, které nejsou dotčeny Hitlerovkou, jaksi vychází na prázdno. V realitě se věci dají řešit. Jeho účelová tvrzení o velkých zajížďkách z Tišnovska do Brna byla nejen nepřesná, ale kdyby se o věc zajímal, mohl místo strašení přispět i k optimalizaci. Když to neudělal, bylo to uděláno bez něho. Na přiloženém obrázku je ukázka, že lze využít i obchvat Čebína, který si přeje vedení Čebína. Je tu náprava nájezdu od Malhostovic a také nová křižovatka na D43, než se vozidla na směru od Čebína přiblíží ke Kuřimi. Toto také znamená, že průtah Kuřimí už by nebyl jedinou silnicí do Brna a pak by bylo možné uvažovat o tom, že dopravní značka zakáže tranzit přes Kuřim pro auta nad 3,5 tuny.
Zajímavý je také detail řešení křižovatky, kde projektant D43 navrhl tzv. rychlé pruhy pro směr Tišnov/Čebín – Brno, tj. auta pro tento směr by na této křižovatce projížděla přímo bez nutnosti kroužit po rampách.

Takže zejména teď, před volbami, je důležité vážit, kdo způsobil fiaska s územním plánováním a kdo jen mluví a skutek utek. Do krajského zastupitelstva je potřeba „novou krev“ jinak budeme svědkem toho, že dálnice D43 a obchvaty obcí v rozumných a realizovatelných trasách se nebudou odkládat jen 20 let, jak tomu bylo dosud, ale 24 nebo více let.
Prostě vezměme na vědomí lidovou modrost, že „starého psa novým kouskům nenaučíš“ a uvažujme, kudy a s kým vede cesta k lepšímu plánování na kraji. 

Ing. Jiří Komárek, Všechovice; Jaromír Foltýn, Malhostovice

Mail Poslat článek
Opinion Přidat názor
Print Tisk článku
Rate Ohodnotit článek
1 2 3 4
Počet hlasů: 1596 , aktualní průměr: 2,4

Počet názorů: 0 Přidat názor
Reakce čtenářů

Související články

 


Gold Banana


AKTUALITY

Inzerce VOX č.13
Požární cvičení v nemocnici Tišnov
Rekonstrukce dětského hřiště v obci Kaly-Zahrada
Konec VOXu
Týdeník TTV - 15.6.2017
Oslavte narozeniny v kuřimském Wellness
Tišnov v divizi - Kanonáda Tišnova uzavřela krajský přebor
Skvělá Ha-kapela znovu na Pernštejně
Inzerce VOX č.12
V Maršově stále aktivní

  

Nejčtenější za posledních 14 dní

Pěstujeme méně známé ovoce CIDO (269)
ˆ kontakty na vydavatele VOXU (262)
70. výročí osvobození a konec 2. světové války - Osvobozování Tišnovska dle materiálů Karla Krejčího (250)
Šachový klub Sokol Tišnov - ohlédnutí za sezónou 2001/02 (239)
WWW stránky a mailové adresy obcí regionu (226)
* * * Důležité telefony v regionu * * * (223)
Konec VOXu (219)
V Maršově stále aktivní (209)
Tišnov v divizi - Kanonáda Tišnova uzavřela krajský přebor (209)Prohledat:

Rozšířené vyhledávání

ARCHIV NOVINOVÝCH VYDÁNÍ VOXU


E-mail
Heslo
Co zasílat ?
 
Počet odběratelů: 12
Úprava odběrů